TELSİZ TEKNİK SERVİS

0 (532)771 46 69

Telsiz Taşımak Yasak Mı?

Telsizler birden fazla kişinin iletişim kurmasını sağlayan bir iletişim aracıdır. Geçmişten günümüze kadar birçok yerlerde kullanılıyor. Özellikle polis, bekçi, güvenlik vb. gibi kollar tarafından oldukça yaygın kullanılıyor. Telsiz kullanımı hakkında merak edilen soruların başında telsiz taşımak yasak mı? Sorusu geliyor.

Telsiz taşımak ülkemizde yasak değildir. Fakat belirli şartların taşınması gerekir. Bu şartlar resmi evrak üzerinde olmalıdır. Amatör olarak telsiz taşıma belgesinin alınması gerekir. Bu belge alındığı andan itibaren telsiz taşımak yasal hale gelmiş olur. A sınıfı amatör telsiz belgesi olarak alınıyor. Bu belge elinize geçtiği andan itibaren telsiz taşınması devlet izni ile gerçekleşiyor.

Telsiz Alma Belgesi Nasıl Alınır?

Telsiz almanızı sağlayan birçok firma bulunuyor. Fakat bu internet üzerinden daha kolay yapılıyor. Özellikle e-devlet amatör telsizcilik sınav başvuru sayfasına girerek sınav duyurularına bakabilirsiniz. Başvuru tarihleri belirlendikten sonra başvuru formu doldurarak, harç ücretini bankaya ödemek zorundasınız. Hangi banka olduğu istenilen evraklar arasında yer alır. Güncel banka olmasına dikkat edilmelidir.

Başvurunuzun kabul edildiğinden emin olunduğunu andan itibaren artık bir telsiz alma adayı olmuş olunur. Son aşama sınavdır. Sınavdan başarılı olunduğu andan itibaren amatör telsiz taşıma yetkisine sahip olunur. Belgesiz telsiz taşıma suç teşvik ettiğinden dolayı mutlaka telsiz alma ve kullanma belgesi alınması gerekir.

Telsiz Kullanımı Nasıldır?

Telsiz kullanımı oldukça kolaydır. En az iki telsiz olarak kullanılır. Özellikle kalabalık yerlerde kolay iletişim kurulan telsizler oldukça yüksek kalitede ses verme özelliğine sahiptir. Ses açma ve kısma düğmesi sayesinde ses istenilen seviyeye getirilir. Telsizin sol kısmında bir mandal bulunur. Bu mandal telsizi sağ el avuç içi ile tutulduğu zaman orta ve işaret parmağa gelecek şekilde tutulur.

Telsizin basma düğmesine basılır, karşı tarafa söylenecek bilgiler söylenir. Her kullanıcı için bir kod kullanılır. Bu kod doğrultusunda kim olduğu ve kime anons geçildiği anlaşılır. Telsizler

SİM kartlı bas konuş telsiz
Analog lisanssız telsiz
Analog lisanslı telsiz
Dijital lisanssız telsiz
Dijital lisanslı telsiz
Olmak üzere farklı telsizlerden meydana gelir. Her telsizin kullanım amacı aynıdır. Fakat kullanım şekli birbirinden farklıdır. Kullanılan kurum, mekan ve kişiye göre değişir.

Telsiz Taşıma Hangi Durumlarda Kullanılır?

Telsiz taşıma iletişim kurulması gereken noktalarda kullanılır. Özellikle göz ile görülmeyen noktalarda telsiz kullanımı önemlidir. Hızlı bir şekilde karşı tarafa anons ederek, aktarılması gereken bilgi kolay ve anlaşılır şekilde aktarılır. Telsiz taşıma birçok işkolunda tercih edilen bir iletişim aracıdır. Özellikle uzak mesafeye sahip yerlerde kullanılan telsizler iletişim açısından önemli bir yere sahiptir. Telsizler satılık ve kiralık olarak alınabiliyor. Kendine özel frekans özelliği sayesinde bir başka kullanıcı kanalına giremiyor. Telsizler günlük, haftalık ve aylık olarak kiralanabiliyor olması avantaj sağlar.